Światy Małgorzaty Pepłowskej

Dziedzictwo tkaniny dwuosnowowej na Mazowszu.

Światy Małgorzaty Pepłowskiej. Dziedzictwo tkaniny dwuosnowowej na Mazowszu.

Stowarzyszenie Akademia Wilanowska zrealizowało  film dokumentalny pt. Światy Małgorzaty  Pepłowskiej. Dziedzictwo tkaniny dwuosnowowej na Mazowszu. Pani Pepłowska jest obecnie  jedyną czynną mistrzynią tkanin dwuosnowowych na Mazowszu. Jej dywany i kilimy  charakteryzują się bogactwem motywów, opowieści „snutych wątkiem i osnową”,  z zachowaniem tradycyjnej techniki i surowców. Film zrealizowany został w pracowni  tkackiej bohaterki filmu, oraz w Muzeum Tkaniny Podlaskiej w Bibliotece Miejskiej  w Węgrowie. 

Ze względu na skomplikowaną technikę wykonywania, wyrób tkanin dwuosnowowych nie  był powszechny. Zajmowały się tym niektóre małomiasteczkowe warsztaty rzemieślnicze oraz tkaczki wiejskie. Po II wojnie światowej jej występowanie ograniczyło się tylko do  dwóch regionów w Polsce: Podlasia i Węgrowa na Mazowszu.  

Od ponad 40 lat Małgorzata Pepłowska tka na krośnie techniką dwuosnowową i twórczo  rozwija własną stylistykę. Artystka wciąż rozwija swój talent i poszerza wachlarz  tematyczny prac tkackich. Utkała m.in. cykl dywanów przedstawiający cztery pory roku:  „Wiosna”, „Lato”, „Jesień”, „Zima”. Do prac szczególnie cenionych w jej dorobku należy  seria tkanin ilustrująca zabytki Węgrowa, oraz cykl 12 tkanin-obrazów, których inspiracją  były historie ze Starego i Nowego Testamentu. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów  w Polsce i zagranicą, pokazywane były na wystawach m.in. Japonii, Chinach, Kanadzie. 

Film powstał dzięki wsparciu ze strony samorządu Województwa Mazowieckiego, oraz  współpracy merytorycznej z Miejską Biblioteką Publiczną w Węgrowie i Państwowym  Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom,  które wsparły nas podczas realizacji zdjęć. Szczególne podziękowania dla Pani Małgorzaty  Pepłowskiej za gościnę, cierpliwość i podzielenie się z nami swoją sztuką i opowieściami. 

 Niebawem zaprosimy na premierę naszego filmu w Węgrowie.